top of page
תמונת פרופיל עם הסמכה.jpg

אימון אישי הוליסטי

אימון הוליסטי – דרך להתפתחות אישית, שינוי פנימי והגשמת החלומות האישיים

 

אדם  מגיע לאימון אישי כשהוא רוצה שמשהו ישתנה.

תפקיד המאמן האישי לעזור לו להשיג את המטרה הזאת ביעילות ונחישות, לפיכך אימון יתבצע רק כשהמתאמן רוצה לעשות שינוי, גם אם הוא לא יודע מה בדיוק המהות השינוי, אבל יודע שמשהו חסר, משהו בהרגשה לא שלם, כשהוא חסר סיפוק או לא חווה את ההצלחה שהוא רוצה בתחום מסוים בחייו.

"הדברים שעושים אותי שונה, הם הדברים שעושים אותי." (א.א. מילן)

מה זה בכלל אימון אישי הוליסטי?

אימון אישי, המוכר גם בשם קואצ'ינג, או אימון אישי לחיים, הוא תהליך שמטרתו לעזור בהתפתחות אישית, ללמוד להתמודד עם קשיים על ידי פירוש והתבוננות אחרת על סיטואציות ואמונות קיימות, לקבוע יעדים ומטרות  בחיים האישיים, הזוגיים או המקצועיים ולהתאמן ולתרגל דרך חדשה כדי לעמוד ביעדים הללו.

כמאמנת, אני עובדת עם מתאמן על מנת להשיג במהירות, יעילות מוגברת ובעלת המשכיות בחייו ובקריירה שלו, באמצעות תהליך ממוקד.

המתאמן הוא זה שמגדיר את המטרה של האימון, כלומר מה המטרה שהוא רוצה להשיג או במה הוא רוצה ליצור שינוי בחייו כדי למצות את מלוא הפוטנציאל באותו התחום.

לעתים קרובות המטרה הראשונית משתנה בעקבות תהליך החקירה הפנימית שמתבצע במפגשים הראשונים.

"אם אתה יכול לחלום על זה, אתה יכול לעשות את זה" (וולט דיסני)

 

באימון ישנם מספר עקרונות חשובים המבדילים את האימון משיטות אחרות, גם אם הן נשמעות כדומות:

*הנחת היסוד באימון היא שלכל אדם יש בתוכו את כל המשאבים כדי ליצור את השינוי שבו הוא מעוניין וכדי להשיג את מטרותיו. המתאמן לא מגיע כדי שיטפלו או ישנו אותו וגם לא כדי שיגידו לו מה לעשות.

 

*רק המתאמן יודע באמת מה לעשות ורק הוא יכול לבחור את הדרך הנכונה לו למיצוי היכולות והשגת מטרותיו האישיות ועל פי צרכיו בלבד.

*מטרתו של המאמן היא לשאול את המתאמן שאלות חודרות ומעוררות מחשבה ורגש כדי שמתאמן ישקול מחדש אמונות ויזהה דפוסים ואמונות מושרשות שאולי כבר לא מתאימות למי שהוא ומה שהוא רוצה בהווה. השאלות מביאות את המתאמן להגיע לתשובות מעצמו כדי להגדיר מה הוא רוצה וכדי לגלות איך להגשים את רצונותיו.

 

*האימון האישי והאימון הוליסטי באופן מודגש, מתייחסים אל האדם השלם כמורכב מעבר, הווה ועתיד, כלומר לעבר יש השפעה על ההווה והאדם חי בהווה ולהווה יש השלכות גם על העתיד.

אמנם המאמנות איננה פסיכואנליזה, אבל ללא ידע מתאים על עברו של המתאמן ועל הנושאים וההתנהלות בעבר, לא ניתן יהיה לעבוד עמו על ההווה והעתיד.

*המאמן והתאמן עובדים בשיתוף פעולה וכשווים, תוך כבוד והשעיית השיפוטיות, בניגוד לשיטות אחרות שבהן המתאמן הוא מטופל או מקבל ייעוץ. דעתו והשקפתו של המאמן אינה מהווה חלק באימון.
 

*באימון השאלה העיקרית היא מה? מה אתה רוצה? מה המטרה? מה לעשות כדי ש...? ובשיטות הפסיכותרפיות השאלה העיקרית לרוב היא למה? מתוך גישה טיפולית של סיבה ותוצאה.

"העבר שלך לא קובע את העתיד שלך. רק הבחירות שלך." (אנתוני רובינס)

לפרטים נוספים וקביעת תהליך אימון אישי צור קשר

 

"שמור את מבטך פונה אל הכוכבים, ואת רגליך על הקרקע." (תיאודור רוזוולט)

 

תהליך אימון אישי כולל היכרות, הגדרת המטרה העליונה (עיקרית) ותת מטרה, כלומר בעזרת מה אפשר יהיה להצליח לממש את המטרה העליונה.

המטרה העליונה היא התוצאה הסופית, תת המטרה או תתי המטרות הם הנושאים שעליהם המתאמן בוחר לעבוד כדי להשיג את המטרה העליונה.

לדוגמא, כשהמטרה העליונה היא זוגיות, תת המטרה תוגדר לפי הצורך במה צריך להיות השינוי בהתאם לצרכי המתאמן. זה יכול להיות בטחון עצמי, קושי בתקשורת, חוסר אמון בבני המין השני, פחד ממחויבות וכד'.

המאמן מכוון את המתאמן למציאת המטרה המדויקת שנכונה עבורו.

 

פעמים רבות מתאמנים מגיעים כי הם מרגישים חוסר סיפוק או הגשמה, תחושה של חוסר אושר שאינה ברורה כי לכאורה הכל בסדר, יש בית, המצב הפיננסי בסדר, הזוגיות בסדר אבל יש איזשהו חוסר שגורם לחיפוש אחר משמעות או ייעוד וע"י תהליך של חקירת מטרה, מוצאים את מה שהמתאמן למעשה רוצה לשנות ומתחיל התהליך כדי להגיע למקום טוב ומספק יותר.

 

"גיליתי שככל שאני עובד טוב יותר, יש לי יותר מזל". (תומאס ג'פרסון)

 

בתהליך האימון האישי מתמקדים במטרה המדויקת, שהוגדרה על ידי המתאמן, תוך כדי חקירה פנימית והצפת הצרכים האישיים

במהלך האימון המתאמן לומד להגשים את עצמו,  להרגיש טוב ביחס לעצמו, לקבל את עצמו, להבין את רצונותיו וכיצד להגשים אותן.

במהלך האימון צפים החסמים המרכזיים של המתאמן, שמנעו ממנו להגשים את מטרתו וחזונו.

תפקידי כמאמנת לזהות את החסמים ולנווט את המתאמן להתמודדות אפקטיבית, לתובנות ופרספקטיבות חדשות על חייו לחזק, לחבר למשאבים הפנימיים ולהעצים.

 

אימון הוליסטי כולל בתוכו את גישת האימון האישי המסורתי להשגת יעדים בדרך חיובית, אך מתייחס גם לצד הרגשי והנפשי שמעכב או חוסם מתוך הבנה שהאדם הוא מכלול שלם וידיעת הדרך להשגת היעדים, שינוי הרגלים וכד' לא תמיד מתאפשרת כשהרגש שולט ואמונות מגבילות מושרשות עמוק.

כדי ליצור שינוי אמיתי צריך לקשר בין המנטלי לרגש.

 

"נסה לא להפוך להיות בן אדם של הצלחה, אלא אדם של ערך." (פרופ' אלברט איינשטיין)

באמונות מגבילות הכוונה היא לאמונות שאימצנו מהסביבה, מהתקשורת, מאנשים סמכותיים או אפילו כאלה שפחות חשובים בחיינו, אך הצליחו לחלחל לתוכנו את אמונותיהם בלי שנשים לב.

אדם שגדל בסביבה חומרנית ושאפתנית, יכול לאמץ את הגישה שצריך להשיג כסף ומעמד כדי להצליח ולהיות מוערך ומאושר, אך יתכן שבבסיסו, באותנטיות שלו, הוא אדם צנוע יותר, שאוהב שקט ועשייה חברתית, אך חי לפי האמונות שאימץ. לרב, אדם כזה בשלב מסוים בחייו ירגיש שאינו מאושר ברמה כזו או אחרת ואם ירצה לחפש ולהבין למה הוא לא מאושר ומסופק למרות הצלחתו, יגיע לאימון אישי או שנכון יהיה לו להגיע.

באימון יזהה את הערכים האמיתיים שלו, את הרצונות ואת האמונות שעל פיהן הוא רוצה לנהוג כעת ובהמשך.

מעבר לכך המטרה באימון ההוליסטי היא להגיע ליעד בעשייה מתוך שמחה וממקום נקי כדי להתמיד ולהנות מהתוצאה לאורך זמן, כלומר לא רק להצליח להגדיר ולהגשים, אלא שהשינוי יהיה מספיק עמוק כדי שיהיה שינוי פנימי שיחזיק לאורך זמן ולא להגשמת מטרות קצרות טווח.

גישת האימון היא לקיחת אחריות עצמית לגבי המצב הקיים ולגבי המצב שאליו המתאמן מעוניין להגיע.

המאמן לא משנה את המתאמן והמתאמן אינו משנה את הסובבים אותו. השינוי מתרחש אצל המתאמן ומתוך בחירה אישית שלו בלבד.

"זה לא משנה כמה החיים נראים לך קשים. תמיד ישנו משהו שאתם יכולים לעשות ולהצליח בו." (סטיבן הוקינג)

לאחר שמוגדרת המטרה ותוך כדי תהליך זיהוי ושינוי אמונות מגבילות וחסמים, המתאמן מתחיל בצעדים קטנים לשינוי. צעד אחר צעד המתאמן בונה לעצמו מציאות חדשה ומספקת יותר בהתאם לחזונו.

לפרטים נוספים וקביעת תהליך אימון אישי צור קשר

הנושאים השכיחים ביותר שבגינם אנשים פונים לאימון אישי או אימון אישי הוליסטי הם:

חוסר בטחון עצמי או חיזוק בטחון עצמי

חרדות ופחדים שונים

חשש משינוי מקצועי מתוך אילוץ או בחירה

תחושה שהחיים עוברים ללא מטרה ותכלית ורצון למצוא דרך מספקת

הערכה עצמית נמוכה ביחסים בינאישיים וחברתיים

קושי ליצור קשרים אישיים וחברתיים

קשיים ביצירת זוגיות או בזוגיות קיימת

דחיינות

ריצוי וביטול עצמי

רצון לעצמאות אישית ומקצועית

פחד במה

חוסר מוטיבציה בתחומים שונים

רצון להגיע להישג גבוה יותר בתחום המקצועי

חיים בתחושת הישרדות ורצון להשתחרר מכך ולהתחבר לשפע

חיבור לאני האמיתי ולכישורים

כשאתה חוזר על פעולה מסוימת שוב ושוב ומשיג תוצאה שונה מזו שלה אתה מצפה, הגיע הזמן לעשות חושבים לטובת דרך פעולה שונה.

האימון מתאים לכל מי שמרגיש שהוא לא ממצה את הפוטנציאל האישי שלו, שאינו מסופק, שהוא לא חי את חייו כפי שהוא באמת רוצה ולא יודע איך ליצור את השינוי או אפילו מה השינוי שהוא רוצה כדי להתפתח ולהתקדם.

האימון מתאים לכל אדם ולכל תחום שבו רוצים ליצור שינוי אמיתי.

"כשנסגרת דלת אחת – נפתחת דלת אחרת, אבל לפעמים אנחנו ממשיכים להביט בצער רב בדלת הסגורה, עד שאיננו רואים את זו שנפתחת בפנינו." (אלכסנדר גרהאם בל)

תהליך האימון האישי ההוליסטי כולל בתוכו שאלות רבות, יצירת חזון של מה שאתה רוצה שיהיה. החיבור לתחושת החזון מתבצע ע"י דמיון מודרך והינו חוויתי מעבר לעבודה המנטלית.

המתאמן רוכש כלים שעוזרים לו להתמודד ולקבל החלטות בעצמו גם בהמשך במקרים אחרים, שבהם הוא נתקל במהלך החיים.

המתאמן מתחבר לערכים ולכישורים שלו וכן לאמונה ביכולת שלו להגשים את מטרותיו ורצונותיו, גם את אלה שלפני שהחל את תהליך האמון, לא העז אפילו לבטא.

בשלב זה ההרגשה לגמרי משתנה והכוח הפנימי מורגש.

"אם אתה מדבר על זה, זה חלום. אם אתה חולם את זה, זה אפשריואם זה ביומן שלך, זה אמיתי." (טוני רובינס)

לפרטים נוספים וקביעת תהליך אימון אישי צור קשר

אני  מלווה את האדם שבוחר בשינוי, למסע ברבדים עמוקים על ידי שאלות וטכניקות שונות כך שהתשובות מגיעות מהאדם עצמו ולא ממני.

בכל שלב בודקים ומוצאים את ההקשר והיחס אל היעד שהוצב וניתן לראות שינויים משמעותיים ואת פריצת הדרך ליצירת המציאות הרצויה תוך התחזקות ובהתרגשות.

אני מלווה את המתאמן בהצבת יעדים ומטרות, תוך הבנת החסמים בדרך אליהם, פירוקם והתווית הדרך למימוש תוך תחושת בטחון, שמחה ואמונה עצמית בהשגת המטרה.

חשוב שתהיה כימיה ותחושת אמון בין המתאמן למאמן, שכן במהלך התהליך נשאלות שאלות עמוקות, רבדים עמוקים נחשפים וללא פתיחות ואמון קשה להגיע לאותם עומקים.

פרטי השיחות בין המתאמן למאמן חסויים ומוגנים לחלוטין.

"הסוד להצליח במשהו, הוא פשוט להתחיל לעשות אותו". (מארק טווין)

בואו נדבר קצת על בחירה אישית שיש לה חלק נכבד בתהליך האימון.

כשקורים אירועים לא נעימים וקשים בחיים, רבים נוטים להאמין שזה גורל, שאין מה לעשות.... שאין באמת זכות בחירה.

למעשה, זכות הבחירה במקרים כאלה היא הזכות לבחור איך להגיב ואיך לפעול במציאות הקיימת או כהמשך לאירוע שקרה.

סיפור שממחיש ביותר את הנושא הוא סיפורו של הפסיכיאטר והנוירולוג האוסטרי ויקטור פרנקל, בספרו "האדם מחפש משמעות".

פרנקל היה אסיר באושוויץ ובמחנות עבודה / השמדה אחרים. התנאים שהיה עליו לשאת היו קיצוניים והרבה מעבר למה שאנשים נדרשים לשאת גם בסיטואציות קשות ביותר. הוא לא ידע האם מישהו מבני משפחתו שרד (בהמשך נודע לו שאשתו, אימו, אביו ואחיו לא שרדו את המחנות).

כרבים אחרים הוא נעקר מחייו באכזריות  ונכלא בתנאים קשים וזאת בשל היותו יהודי. הוא סבל מקור, רעב ומחלה והיה מוקף ברבים במצבו, למרות מצבו הקשה הוכרח לבצע עבודה פיזית קשה. תחושת הייאוש הייתה בכל פינה ובכל זאת, הוא מתאר בספרו הרגשה לפיה, למרות שלשוביו יש חופש פיזי לו היתה חירות רבה יותר:

"... תמיד היו בחירות לעשות. כל יום, כל שעה, הביאו את האפשרות לקבל החלטה, החלטה שקבעה אם תיכנע או לאו לאותם כוחות שאיימו לגזול ממך את עצמך, את החירות הפנימית שלך. האם תהפוך להיות משחק בידי הנסיבות או לא."

פרנקל בחר להפריד את עצמו מנטלית מהמתרחש סביבו. הוא פיתח חזון של עצמו לאחר המלחמה. ראה עצמו מרצה וכותב על התנסויותיו וזה מה שנתן לו את הכוח להמשיך. הוא בחר להמשיך לחיות, למרות שרבים אחרים, בשל הסבל האיום, איבדו תקווה ואת הרצון לחיות.

לאחר המלחמה ויקטור פרנקל אכן הגשים את חזונו וייסד מכון המוקדש לגרסתו לפסיכותרפיה – לוגותרפיה. הוא כתב ספרים נוספים ונפטר בגיל 92 לאחר פעילות עטורת שבחים והערכה.

"תחילה באה המחשבה, אחר כך בא סידור המחשבה לרעיונות ולתוכניות, לאחר מכן הפיכת תוכניות אלה למציאות. ההתחלה

כפי ששמת לב, היא בדמיון שלך". (נפוליון היל)

האימון מתבסס על האפשרות לבחור. לבחור להישאר במצב שאינו מספק או לשנות.

במה אתה בוחר: להאשים אחרים ולחכות שהם ישתנו או יתקנו או לראות אם גם לך יש חלק בדבר ואיך אתה יכול ליצור את השינוי בתוכך ועבורך?

ובדומה לויקטור פרנקל חלק מהתהליך הוא על ידי יצירת חזון, הצפת מוטיבציה חיזוק האמונה העצמית ביכולת להגשים גם את החלומות והרצונות אפילו את אלה שמודחקים.

"תקרות זכוכית" הן מזכוכית, אפשר לראות מעבר להן ובוודאי שאותן אפשר גם לנפץ, אבל כדי לעשות זאת, צריך לרצות ולהעז. להעז להסתכל מעבר, לצאת מהמקום המוכר ולהתגבר על הפחד מהלא ידוע והלא בטוח.

החיים הם מסע מלא חוויות ולמידה ואני מזמינה כל אחד מכם, לצאת למסע מרתק כדי שיהיה לכם טוב יותר בהתאם לצורך האישי שלכם.

האימון האישי מחבר למשאבים הפנימיים שקיימת בכל אחד, כן גם בך, כדי לפרוץ מעבר לגבולות של עצמך.

תהליך אימון אישי הוא ממוקד וקצר יותר מתהליכים טיפולים וייעוצים אחרים. לרב מספיקים 10 מפגשים כדי להגדיר מטרה ולקבל את הכלים כדי להשיגה. במקרים שיש קושי רגשי או חסמים עמוקים יתכן וידרשו פגישות נוספות.

יש חשיבות רבה לשיתוף הפעולה, להסכמה לחשיפה אישית וביצוע המשימות (במידה ויש) על ידי המתאמן בין הפגישות כדי להפיק את המירב מהתהליך ולהגשים את המטרות שהוגדרו בזמן תחום.

לפרטים נוספים וקביעת תהליך אימון אישי צור קשר

נכתב ע"י חגית דאבוש – מאמנת מוסמכת CCIL חברה בלשכת המאמנים ומטפלת למעלה מ 20 שנה במגוון שיטות:

אימון מנטלי תודעתי  דמיון מודרך, רטרו הילינג, טיפולים אנרגטיים,   NLP,  אסטרולוגיה התפתחותית

האימון מתבצע פרונטלית או בזום לפי העדפת המתאמן ובתיאום מראש - 050-8344816

 

האימון מתבצע פרונטלית או בזום לפי העדפת המתאמן ובתיאום מראש - 050-8344816

 ​

bottom of page